Felhívások, Közlöny, Sziréna

Biztonságban motoron ősszel is

Az őszi időszakban a legnagyobb baleseti veszélyt a csúszós út, a romló látási viszonyok okozzák, ezért lényeges, hogy mindenki megfelelően készítse fel járművét – és természetesen saját magát – ezekre a körülményekre.


Ősszel a motoros balesetek jellemző oka, hogy nem az időjárási-, látási- és útviszonyoknak megfelelően vezetik járműveiket, vagy a járművezetők képességeiket túl, gépük teljesítményét pedig alulbecsülik. A motorosokat a személygépjárművek vezetőire jellemző passzív biztonságtechnikai megoldások (karosszéria, energiaelnyelő zónák, biztonsági öv, légzsák) nem védik, így közlekedési baleset esetén testük közvetlenül sérül. Vezető baleseti okok évek óta a sebesség nem megfelelő megválasztása, irányváltoztatás szabályainak be nem tartása és a szabálytalan előzés.

A megváltozott közlekedési környezet váratlan helyzet elé állíthatja a motorosokat, éppen ezért időben fel kell készülni arra, hogy egyik pillanatról a másikra olyan időjárási és útviszonyokkal találkozhatnak, amelyek a nyári vezetéstechnikától lényegesen eltérő figyelmet igényelnek. Esőben, ködben a járművezető által belátott távolság csökken. A levegő kevésbé átlátható a páratartalom miatt. A járművek körvonalai elmosódnak, a valóságosnál távolibbnak látszanak. A közlekedő járművek távolságát sokan túl-, sebességét viszont alulbecsülik. Egyes utakon számítani kell arra, hogy megjelenhet az állati erővel vont járművek és mezőgazdasági gépek által felhordott sár, amely csúszóssá teheti az utakat.

Az alábbiak figyelembevételével jelentős mértékben csökkenthető a motorkerékpáros balesetek bekövetkezésének kockázata:

  • kizárólag kifogástalan műszaki állapotú, és biztonságtechnikailag is megfelelő motorkerékpárok használata,
  • a közúti közlekedési szabályok betartása (fokozott figyelem pl. előzés, kanyarodás, egyéb manőverek során),
  • a megengedett (az út-, terep-, és látási viszonyoknak megfelelő) sebességgel történő közlekedés,
  • a bukósisak és egyéb védőfelszerelések viselése, amely nagymértékben csökkenti a motorosok agysérülésének, gerinc-, és végtagsérülésének és a baleseti halálnak a kockázatát.

Vezessenek körültekintően. Amennyiben mégis olyan esemény történik, amely a rendőrség, a mentőszolgálat, vagy a katasztrófavédelem közreműködését igényli, hívják a bármely hálózatból ingyenesen elérhető 112-es segélyhívószámot.